english
   مـرکـز  مـلـی  اسـیـتـژ  ایـران   -   انـجـمـن  بـیـن الـمـلـلی  تـئـاتـر  کـودک  و  نـوجـوان
 
   

گزیده اخبار تئاتر ایران

آرشیو

حضور هیات مدیره اسیتژ بین‌الملل در هفدهمین جشنواره elPetitاسپانیا/مینووش رحیمیان زمستان 1400

WhatsApp Image 2021 12 18 at 9.36.30 AM 2

 

بعد از کنگره جهانی اسیتژ بین الملل ۲۰۱۷ در آفریقای‌جنوبی قرار بر این بود که بیستمین کنگره جهانی اسیتژ بین‌الملل در سال ۲۰۲۰ و در ژاپن برگزار شود ولی به دلیل همه‌گیری ویروس کووید-۱۹ این برنامه در ماه مارس ۲۰۲۱ (۲ تا ۱۲ فرودین ۱۴۰۰) در ژاپن به صورت مجازی به اجرا درآمد و مرکز ملی اسیتژ ایران و تمامی مراکز ملی عضو این انجمن بین‌المللی در تمامی برنامه‌های این کنگره به صورت مجازی شرکت کردند. حضور اسیتژ ایران در تمامی کارگاه‌های آموزشی، نمایش‌ها، سمینارها و... (بیش از 200 برنامه) به مدت 10 روز به صورت دائم و با حضور 3 هنرمند و نماینده اسیتژ ایران صورت پذیرفت. پاییز سال گذشته و به‌دنبال رایزنی‌های اسیتژ ایران و شرکت در معرفی نامزدهای مراکز ملی در انتخابات کمیته اجرایی (هیات مدیره)، با توجه به دارا بودن بالاترین شرایط کاندیداتوری، اینجانب به عنوان نامزد اسیتژ ایران معرفی و در مجمع نهایی 2021 توانستم با ۹۶ رای از سایر کشورهای عضو یکی از برگزیدگان این انتخابات شوم. اینجانب به عنوان جوان‌ترین عضو این کمیته، دارای مدرک لیسانس تئاتر از دانشگاه سوره تهران و حدود ۱6 سال است که به عنوان بازیگر، کارگردان، عروسک‌گردان، صداپیشه، معلم تئاتر، مترجم و روزنامه‌نگار در حوزه تئاتر فعالیت می‌نمایم. در بیش از ۲۰ تئاتر حرفه‌ای و چندین فیلم سینمایی نقش‌آفرینی کرده و به عنوان نماینده ایران در گردهمایی‌های بین‌المللی اسیتژ جهانی حضور داشته‌ام. همچنین در چندین دوره از جشنواره‌های تئاتر نیز برنده جایزه بهترین بازیگری گردیده‌ام.

 

WhatsApp Image 2021 12 18 at 9.36.34 AM

 

بعد از هشت ماه عضویت در کمیته اجرایی اسیتژ بین‌الملل، در اولین جلسه حضوری این سازمان با حمایت مادی و معنوی مرکز ملی اسیتژ ایران که به مدت یک هفته در اسپانیا/ سابادل برگزار گردید شرکت نمودم. اسیتژ بین‌الملل با اعلام فراخوان به جشنواره‌ها و مراکز اسیتژ، خواهان میزبانی جلسات کمیته اجرایی می‌شود و هر مرکز و یا موسسه‌ای داوطلب برگزاری برنامه باشد اعلام، و برنامه‌ریزی‌های اولیه در خلال جشنواره‌های مهم هر کشور انجام می‌گیرد. امسال نیز این گردهمایی به عنوان بخشی از هفدهمین جشنواره elPetit که یکی از مهم‌ترین جشنواره هنرهای نمایشی اسپانیاست، با هدف "اوایل کودکی" و با همکاری مرکز ملی اسیتژ اسپانیا برگزار گردید. این جشنواره 17 سال است به مدت 3 هفته پیاپی برگزار می‌شود و مخاطبان آن نونهالان و خردسالان می‌باشند و امسال بیشتر آثار ارایه شده همراه با حرکات موزن بود.

 

WhatsApp Image 2021 12 18 at 9.36.34 AM 1

 

یکی از اهداف کمیته اجرایی، معرفی اسیتژ به سازمان‌ها، کمپانی‌ها و گروه‌های نمایش فعال در حوزه تئاتر کودک و نوجوان است که با حضور در این رویدادهای تئاتری و ارتباط با شرکت‌کنندگان این امر میسر میگردد.

 

WhatsApp Image 2021 12 18 at 9.36.30 AM

 

با توجه به زمان محدود حضور در اسپانیا برنامه‌ها و جلسات بسیار فشرده بودند و از جمله فعالیت‌های انجام شده به شرح ذیل می‌باشد:

  • بررسی فرم‌های تقاضا و رزومه 269 نفر درخواست کننده‌ی شرکت در پروژه نسل بعدی سوئد از تمام قاره‌های دنیا و انتخاب 16 نفر از میان تمامی آثار رسیده (هیات انتخاب آثار: مینووش رحیمیان از ایران، بِه‌بِه دسورس از برزیل و ارنی نولان از آمریکا).
  • برگزاری جلسات توجیهی برای منتخبین شرکت‌کننده در پروژه نسل بعدی سوئد که قرار است اردیبهشت 1401 همزمان با جشنواره Bibu در سوئد برگزار گردد.
  • بررسی ارائه تخفیف برای هنرمندان شرکت‌کننده از کشورهای کم‌درآمد برای کارگاه‌ها، اجراهای نمایش و.... جشنواره Bibu و تخصیص کمک هزینه به آنان
  • برنامه‌ریزی برای سفر به کشورهای فارسی زبان خاورمیانه، حضور در جشنواره‌ها و رویدادهای نمایشی تئاتر کودک و نوجوان و معرفی اسیتژ بین‌الملل
  • بررسی و تکمیل دستورالعمل Tool Kit، که شیوه‌نامه و دستورالعمل اجرایی برای همه مراکز ملی اسیتژ می‌باشد یکی دیگر از دستورکارها در کمیته اجرایی بود.

 

WhatsApp Image 2021 12 18 at 9.36.33 AM 2