english
   مـرکـز  مـلـی  اسـیـتـژ  ایـران   -   انـجـمـن  بـیـن الـمـلـلی  تـئـاتـر  کـودک  و  نـوجـوان
 
   

گزیده اخبار تئاتر ایران

آرشیو

گزارش اولین دوره پروژه نسل بعدی اسیتژ پاکستان 2018

999

اولین دوره پروژه نسل بعدی اسیتژ پاکستان به منظور متحد ساختن هنرمندان جوان از سراسر جهان و برای تبادل اندیشه‏ها و دیدگاه‏های آنها در سال 2018 برگزار شد. یکی دیگر از اهداف این پروژه ایجاد انگیزه برای تقویت جامعه تئاتر در سطح جهانی توسط اسیتژ پاکستان در همکاری با Little Art، تئاتر Chota Mota، بنیاد Mass و تئاتر مستقل پاکستان بود.

هنرمندان جوان و علاقمند به این حوزه از 11 کشور مختلف به همراه 10 کمپانی سازنده تئاتر از پاکستان در کارگاه‏های تبادل فرهنگی شرکت کردند. اقامت شرکت‏کنندگان در خوابگاه جوانان پاکستان و اجراها در کافه Peeru’s و همچنین کارگاه‏های آموزشی در کارگاه تئاتر Raafipeer برگزار شد.

اغلب شرکت کنندگان در تاریخ 26 فوریه وارد لاهور شدند. میهمانان توسط تیم اجرایی استقبال شدند و پس از آن در خوابگاه جوانان پاکستان مستقر شدند. در برنامه معرفی، همه شرکت‏کنندگان خود را معرفی کردند و وضعیت تئاتر کودک و نوجوان در کشور خود را شرح دادند. هر روز صبح بعد از صرف صبحانه برنامه گرم کردن برپا بود. پس از آن بحث‏های کلی در مورد تئاتر و تکنیک‏های آن انجام می‏شد. این برنامه تا ظهر به طول می‏انجامید. هر روز شرکت‏کنندگان باید بر روی عملکردهایی که برای نمایش نهایی ارائه می‏دادند، کار می‏کردند.

در طول اقامت، چندین برنامه برای بازدید از آثار برجسته لاهور تدارک دیده شده بود. این برنامه شامل سفر به مرز Wahga با اتوبوس‏های مخصوص گردشگران و دیگری سفر به مناطق قدیمی شهر و پس از آن برنامه شام در خیابان غذای لاهور بود. همچنین شرکت‏کنندگان در مراسم ویژه‏ای که اسیتژ پاکستان ترتیب داده بود برای صرف شام نیز حضور پیدا کردند. آنها فرصتی برای بازدید از موسسه Harsukh داشته و در روز آخر نیز از کمپانی تئاتر Rafi Peer بازدید کردند.

نمایش نهایی گروه، در کمپانی تئاتر Rafi Peer برگزار شد. نمایش، یک نمایش عروسکی بود که توسط اعضای گروه 1 و 2 از پروژه نسل بعدی اجرا شد. نمایشنامه توسط گروه اول و بر اساس گروه سنی کودکان و در ارتباط با امیدها و آرزوهای آنها بود. در حالی که بازی توسط گروه دوم و نشان دادن این که چگونه یک نفر تصمیم می‏گیرد از زنجیر مکانیکی خود جدا و کار متفاوتی انجام دهد، بود.

به عنوان اولین پروژه تبادل فرهنگی و حضور هنرمندان تئاتر که توسط اسیتژ پاکستان برگزار شد، تجربیات جدیدی را برای شرکت‏کنندگان به جا گذاشت. شرکت‏کنندگان از برنامه‏ها بسیار شگفت زده شدند و در انتهای برنامه نظرات مثبتی را ارائه دادند. پروژه، با توجه به اینکه موانعی زیادی سر راهش بود اما با موفقیت برگزار شد.

تیم اجرایی شامل Aamir Nawaz، Umair Mushtaq، Azeem Hamid، Mobeen Ejaz و Bina Jawwad بودند.